Dobrodružstvo obyčajného dňa

Autor: Diana Matúšová | 6.12.2012 o 18:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  429x

Som iba sliedič. Striehnem pohľadom vo dne a v noci. Obyčajný deň a ja len striehnem. Obyčajná noc, pred ktorou skúšam nezastať. Spánok je krátky, no aj tak mi predurčí zvyšok života dopredu.

Obyčajný deň a už nie som sliedič. Striehne ten chlapec čo sedí v rohu a myslí si, že žiť vo dne je veľký postih. V tom sne som muž. Mám dojem, že starec, ale vždy znova keď schádzam dolu po schodoch, v nových hrách s ľahkým dychom, je zo mňa zase chlapec bežiaci rovno von zo zrkadla- ako to býva v snoch, pri ktorých sa úplne nespí. Ten chlapec už nie je v rohu. Možno sa ponára, možno pláva vo vlnách koruny vždy zeleného stromu vo sne niekoho iného.

Som starec a som vonku. Na trati pod slnkom, kde palička sa hrá na moju tretiu nohu a každý sa ochotne zdraví „dobrý deň želám, pane“. A stávam sa opäť sliedičom. Žijem pohľadom a aj v prudkom daždi pozerám navôkol. Tam dieťa, tam snúbenci, tam babka, ktorej palička sa tiež hrá na jej tretiu nohu, je však ladnejšia ako ja. Pôjdem k nej? Nie! Je deň, môj deň, obyčajný deň a ja chcem byť sám, sám so sebou. Nad hlavou mám nebo a podo mnou cestu dlhú. Takú dlhú, že z nej na konci už len vidím bodku. Som taký zblúdilý koráb kmitajúci sa na vlnách. Stmieva sa. Prichádza noc, ktorá so sebou nesie tiene vrahov. Aj mňa občas bodnú do duše. Je čas sa vrátiť.

Opäť vychádzam po schodoch, stretávam chlapca v rohu. Vrátil sa. Asi už doplával. Je čas zobudiť sa. Zobudiť sa do dobrodružstva reálneho dňa. A keď náhodou zaspím? Nie! Deň ma zobudí sám. A noc ma spokojne počká za dverami, počká si na mesiac, ktorý sa zjaví za mojím oknom.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?